Hibrit Eğitim Nedir?

 

Hibrit eğitim, karma öğrenme veya harmanlanmış öğrenme olarak bilinse de aslında farklı bir yöntemdir. Öğrencilerin, yüz yüze ve çevrimiçi aktivitelerin bir karışımı yoluyla eğitim almaları anlamına gelir. Öğrenciler sınıf içi öğretim oturumlarında birbirlerinden öğrenmeye teşvik edilirken, çevrimiçi paylaşılan multi medyalar ise sınıftaki tartışmaları geliştirir ve pekiştirir. Hem yüz yüze hem de çevrimiçi bilgi sunulması, hibrit eğitimin en belirgin özelliğidir. Eğitimde yeni ve popüler bir terim olan hibrit kavramı, öğrenciler ve öğretmenler açısından oldukça önemli.

 

Karma Öğrenme Harmanlanmış Öğrenme Mi?

Karma eğitim, harmanlanmış eğitim ve hibrit eğitim… Üçü de birbirlerinin yerine kullanılan kavramlar olabiliyor. Aslında bu üç kavram da kendi içinde farklılaşır. Eğer hepsi aynı şeyi ifade etmiş olsaydı, farklı terimler kullanılmazdı.

Hibrit eğitim, geleneksel analog eğitimin modern dijital teknolojilerle bir kombinasyonunu içerir. En geniş anlamıyla, bilgisayar laboratuvarlarının, etkileşimli yazı tahtalarının ve eğitim yazılımlarının öğrenme sürecine girişini açıklar. Harmanlanmış eğitimde, çoğunlukla sınıf içi dersleri desteklemek amacıyla öğrencinin kendi kendine çevrimiçi ders çalışması gerektiğine vurgu yapılır. Karma eğitim genellikle harmanlanmış öğrenmenin eş anlamlısı olarak görülse de, durum hiç öyle değildir.

Hibrit eğitim modelinin daha iyi anlaşılması ve kavram kargaşasını önlemek için net olarak şu iki tanımı yapabiliriz:

Harmanlanmış eğitim, sınıf içi öğretimi desteklemek için çevrimiçi öğrenmeyi kullanan bir modeldir. Ancak yine de esas olan, öğretmenlerin ve öğrencilerin öğretim süresinin çoğunda fiziksel olarak bir sınıfta bulunmalarına odaklanır.

Karma eğitim, öğrencilerin zamanlarının en az yarısını çevrimiçi öğrenerek ve geri kalan zamanlarını fiziksel sınıflarda öğrenerek geçirdikleri bir eğitim modelidir.

Hibrit Eğitim Tam Olarak Nedir?

Hibrit eğitimde hem fiziksel hem de uzaktan gerçekleşen bir eşzamanlı öğrenme söz konusudur. Harmanlanmış eğitimden farkı ise yüz yüze ve çevrimiçi öğrenmeye aynı zamanda odaklanması, genellikle bir eğitim metodunu ya da diğerini seçmemesidir. Yine de harmanlanmış eğitimin bir parçasıdır. Başka bir deyişle, hibrit eğitim harmanlanmış eğitimi kapsar, fakat harmanlanmış eğitim hibrit eğitim değildir.

Hibrit Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Değişim, özellikle yıllardır geleneksel yöntemleri kullanarak eğitim veren öğretmenler için zor olabilir. Hibrit eğitim sistemi okullarda yaygınlaştıkça, faydaları da belirgin hale geliyor ve bu eğitim modelinin benimsenme oranı artıyor. Tekil bir öğrenme deneyimi oluşturmak için iki formatı birleştiren hibrit eğitimin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Esnek bir öğrenme deneyimi sunar: Birçok okul esneklik sağlamasından dolayı hibrit eğitimi tercih eder. Öğretim zamanı, çeşitli eğitim materyallerinin kullanımı, diğer öğrenciler ve eğitimciler ile iletişim ve iş birliği gibi pek çok önemli konuda esneklik vadeder.

Senkronize iletişim fırsatı sağlar: Hibrit eğitimin yüz yüze yapılan kısmı, gerçek zamanlı etkileşim sunar. Grup çalışması, soru-cevap bölümü, sunum gibi etkinlikler, diğer öğrencilerle ve eğitimcilerle kaliteli iletişim için önemlidir

Öğrenme özgürlüğünü de beraberinde getirir: Hibrit eğitim çevrimiçi öğretimi de desteklediği için, bu durum öğrencilerin kendi kendini yönetme becerilerini geliştirirken aynı zamanda öğrenme özgürlüğünü de sağlamış olur.

Daha derin ve daha etkili bir öğrenme: Yapılan araştırmalara göre hibrit eğitimin, öğrencilerin performanslarını ve odaklanma becerilerini artırdığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle hibrit eğitimin etkili bir öğrenme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • Yorum Yap