Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kreş seçimi çoğu ebeveyn için stresli bir süreçtir. Çocuğunuzun okula başlama zamanı geldi, ancak onu hangi kreşe göndereceğinizi bilmiyor musunuz? Seçeneklerin çok olması, karar vermenizi zorlaştırabilir.

En iyi okulu bulmak ve doğru bir kreş programını tercih etmek için bilmeniz gerekenlere göz atalım.

Kendi Eğitim Felsefenizi Düşünün

Çocuğunuzun eğitiminde sizin için önemli olan nedir? Tecrübe kazanmasını ve olayları yakından deneyimlemesini mi istiyorsunuz? Öğrenmeye yönelik aerodinamik, titiz bir yaklaşım mı yoksa daha esnek olan ve öğrenirken keyifli vakit geçireceği bir eğitim modeli mi? 

Tüm bunları düşünmeden okul seçimi yapmamalısınız. İş birliğine ve grup çalışmasına olan inancınızın, okulun felsefesi ile uyuşup uyuşmadığını da analiz etmeyi unutmamalısınız.

Sadece Öğretmene Değil, Okulun Geneline de Odaklanın.

Kreş seçimi sırasında öğretmene odaklanmak doğru bir yaklaşım gibi görünebilir, fakat tüm okulu değerlendirmek çok daha önemlidir. Özellikle, çocuğunuz için okulun bir ev hissi uyandırması gerekir. Bu sebeple sadece bir öğretmen değil, okul seçimini de göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuzun kreş öğretmenini sevmesi harika bir durum. Ek olarak okulunu da sevmesi, onun mutluluğu ve öz gelişimi açısından fayda sağlar.

Hevesli ve İlham Veren Öğretmenlere İhtiyacınız Var.

Sizin dışında, çocuğunuz üzerindeki en büyük etkiler öğretmenler tarafından yaratılır. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz öğretmeni iyi bir şekilde gözlemleyin. Çocuğunuzun yaratıcı düşünmeye teşvik edildiği ve ilham aldığı bir ortam istiyorsanız, öğretmenin de bu özelliklere sahip olması şarttır. Okul yönetiminden, öğretmenler hakkında detaylı bir bilgi almanız, karar sürecinizi kolaylaştırabilir.

Öğrenmek Eğlenceli Olmalı!

Kreş seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da çocuğunuzun eğlenerek öğrendiği bir okulda eğitim almasıdır. Kişiye değer katan, etkileşim ve iletişimi kaliteli olan bir ortam, öğrencinin keyifli vakit geçirmesini sağlar. Bir sınıfı gezerken gözlem yapabilir, çocukların mutlu olup olmadıklarını analiz edebilirsiniz. Çocuklar ve öğretmen ortak bir sevinç yaşıyorlarsa, geri kalan her şey kendiliğinden gelir.

Dengeli Müfredat Arayın.

Sosyal ve duygusal gelişimi destekleyen müfredatlar, çocukların iletişim kurmasına, sorunları çözmesine ve öz güven kazanmalarına yardımcı olur. Bu yüzden, tek bir çocuğa değil tüm çocuklara odaklanan, çok yönlü bir eğitim sunan okul iyi bir tercih olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • Yorum Yap